Agencja Rozwoju Przemysłu - spółka Skarbu Państwa - przejmie od Skarbu Państwa udziały Spółki DOZAMEL

12.07.18

- Zapowiadane przekształcenia właścicielskie nie powinny mieć żadnego wpływu na funkcjonowanie DOZAMELU. Nie przewiduję też, by oznaczały one jakiekolwiek zmiany w odniesieniu do naszych partnerów biznesowych - mówi prezes Spółki DOZAMEL, Paweł Kowalczewski.Trwa proces zmierzający do zmiany właściciela spółki Dozamel. Dotychczasowego właściciela, czyli Skarb Państwa ma zastąpić... też Skarb Państwa, tyle że pod postacią Agencji Rozwoju Przemysłu SA, spółki Skarbu Państwa. Na początku lipca 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wniesieniu przez ARP do UOKiK wniosku dotyczącego tzw. koncentracji, która ma polegać na przejęciu przez ARP kontroli nad DOZAMEL Sp. z o.o. poprzez nabycie udziałów od Skarbu Państwa.

 

 

Komentarz prezesa zarządu spółki DOZAMEL, Pawła Kowalczewskiego:

 

 

- O zamiarze przeprowadzenia zmian właścicielskich dotyczących spółki DOZAMEL, dowiedzieliśmy się pod koniec kwietnia 2018. Istotą transakcji jest wymiana aktywów między Skarbem Państwa a Agencją Rozwoju Przemysłu. Będąca pod nadzorem ARP spółka LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o., dostawca usług związanych z obsługą techniczną samolotów pasażerskich, ma przejść pod bezpośredni nadzór Skarbu Państwa, natomiast Skarb Państwa przekaże Agencji pięć spółek, nadzorowanych dziś przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Wśród tej piątki znalazł się DOZAMEL, obok Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego „STOMIL” S.A., Centrum Produkcyjnego Pneumatyki „PREMA” S.A. w Kielcach, Zakładów Tekstylno-Konfekcyjnych "Teofilów" w Łodzi oraz firmy Inofama S.A. w Inowrocławiu.

 

- Wszystkie firmy będące przedmiotem tej „wymiany” muszą zostać wycenione, co z kolei będzie podstawą do wymiany aktywów. Ostateczna decyzja zapadnie na szczeblu KPRM, prawdopodobnie w okolicach września br. W tej chwili trwa w DOZAMELU due diligence, czyli badanie kondycji spółki. Dokonywana jest m.in. wycena majątkowa, finansowa firmy, ocena potencjalnego ryzyka, wynikającego z podpisanych umów, działalności DOZAMELU itp. Decyzja UOKiK na temat koncentracji jest tylko jednym z elementów całego procesu. Uważam, że najistotniejszym elementem jest wycena przedsiębiorstwa. To niezwykle pracochłonny proces, wymagający po naszej stronie przygotowania ogromnej ilości materiałów do badania. Sądzę, że do końca lipca due diligence zostanie zakończone.

 

- Zapowiadane przekształcenia właścicielskie nie powinny mieć żadnego wpływu na funkcjonowanie Dozamelu. Nie przewiduję też, by oznaczały one jakiekolwiek zmiany w odniesieniu do naszych partnerów biznesowych - nasi dzierżawcy, klienci mają umowy podpisane z DOZAMELEM, nie z naszym właścicielem. Wyprzedzając również ewentualne pytania pracowników o uruchomienie puli udziałów przeznaczonych dla nich – w opinii prawników w tej kwestii nic się nie zmienia: nadal udziały pozostają w stanie „zamrożenia”, właśnie z racji tego, że de facto naszym właścicielem wciąż będzie Skarb Państwa, jako że ARP w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

 

(DOLMEDIA)

Strefa pracownika

zapomniałem hasła

Aktualności

Projekty UE

 

więcej >

DOZAMEL po raz piąty w gronie 229 firm odpowiedzialnych społecznie

29.03.19

DOZAMEL po raz piąty znalazł się w gronie 229 firm odpowiedzialnych społecznie. Premiera 17. edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki” odbyła się 28 marca w Warszawie. więcej >

DOZAMEL w Dolnośląskiej Ekstraklasie Biznesu

2019-01-23

W dniu 22 stycznia 2019 we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia odbyła się uroczystość wręczenia Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych XXVIII edycji oraz wręczenia Dolnośląskich Nagród Gospodarczych. Podczas uroczystej gali powołano również Dolnośląską Ekstraklasę Biznesu – nową markę jakości i wiarygodności gospodarczej naszego regionu. więcej >